Jak co roku w ramach Dni Świętego Mikołaja odbyła się Głogowska Konferencja Interdyscyplinarna. Oczywiście 6 grudnia i tym razem na Zamku Książąt Głogowskich.
W konferencję uczestników wprowadził ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie, który przypomniał, że ten pomysł pojawił się przed dwoma laty, gdy Stolica Apostolska ogłosiła św. Mikołaja patronem Głogowa:
Konferencja o św. Mikołaju w GłogowieZeszłoroczna i poprzednia konferencja idzie w kierunku interdyscyplinarności. - Cały czas zgłębiamy postać, tradycję i wspaniałe dziedzictwo postaci św. Mikołaja biskupa. Jego wielowiekowego kultu w różny sposób w Europie przeżywanego. To jest przecież doświadczenie chrześcijan Wschodu i Zachodu - wyjaśnia Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. - Ta konferencja jest również namysłem nad dziedzictwem kultury chrześcijańskiej i historii tych ziem. Stąd też pierwsza część konferencji skoncentrowana na samej postaci, a druga mówi już o tym dziedzictwie kulturowym - dodaje.
Przy okazji Dni Świętego Mikołaja wydano okolicznościową monetę oraz bombkę. Na początku konferencji radny Rady Miejskiej - Dariusz Andrzej Czaja przekazał je na ręce dyrektora głogowskiego muzeum:
Konferencja o św. Mikołaju - Andrzej CzajaW pierwszej części uczestnicy usłyszeli wykład Tatiany Krynickiej z Uniwersytetu Gdańskiego - “Mikołaj z Myr Licyjskich w świetle wybranych tekstów hagiograficznych: próby odczytania Świętego”, Waldemara Hassa z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie - “O historii, tradycji i tajemnicy - rzecz o kulcie relikwii św. Mikołaja Biskupa”, a także ks. Grzegorza Cyrana - “Szansa na powrót świętego Mikołaja - kilka edukacyjnych impresji”.
Natomiast w drugiej części wykłady mieli ks. kan. Henryk Gerlic z Gliwic - "Z działalności charytatywnej duchowieństwa głogowskiego", Małgorzata Stankiewicz z Wrocławia - “Niezwykłe epitafium hrabiny w kościele pw. Bożego Ciała w Głogowie”, Jerzy Dymytryszyn z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie - “Zabytki z wystroju i wyposażenia kościoła pw. św. Mikołaja w Głogowie. Zniszczone, zaginione, ocalone”.
Organizatorami konferencji była parafia pw. św. Mikołaja w Głogowie, Głogowska Kapituła Kolegiacka, Gmina Miejska Głogów oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.