Już po raz osiemnasty w Gorzowie Wlkp. 14 grudnia odbyła się Wigilia Kultur i Narodów. To okazja do spotkania się przedstawicieli różnych kultur i mniejszości narodowych, którzy opowiadają o swoich zwyczajach świątecznych i dzielą się tradycyjną kuchnią.
Organizatorami spotkania jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. B. Papuszy oraz Miejskie Centrum Kultury. - Chciałbym, aby ta tradycja, która kiedyś przechodziła z pokolenie na pokolenie, nadal trwała - podkreśla Edward Dębicki, inicjator wspólnych spotkań. - Teraz ona trochę ginie, ale dzięki nam wszystkim trwa nadal. Na ile nam zdrowie pozwoli, będziemy ją podtrzymywać dalej. Życzę wszystkim, aby tej tradycji pilnowali i nie pozwolili jej zginąć - dodaje.
Wigilia Kultur i Narodów - Edward DębickiWieczór pełen kolęd i rozmów poprowadził aktor Stanisław Jaskułka, który od samego początku towarzyszy tej niezwykłej tradycji. - Mamy tu Lwowiaków, Kresowiaków, Górali Czadeckich, Wilniuków, Ukraińców, Poleszuków, a także Romów - wylicza pan Stanisław.
Co roku do Gorzowa Wlkp. przyjeżdżają potomkowie dawnych mieszkańców Polesia. Nie tylko chętnie dzielą się swoimi potrawami, ale też opowiadają o swoich tradycjach. - Święta to był i jest czas spędzany z rodziną, często dwu-, trzy-, a nawet czteropokoleniową - wyjaśnia Joanna Niparko z Białkowa k. Cybinki. - Zawsze wspominamy czasy naszych rodziców, dziadków i pradziadków, którzy spędzali święta w zupełnie innej części świata. Przede wszystkim łamiemy się opłatkiem i kolędujemy. Jest to czas miłości i radości z narodzenia Pana Jezusa - dodaje.
Do stołu zasiadła społeczność ukraińska, która na stałe zamieszkuje tereny województwa lubuskiego. - Tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia są podobne, ale u nas mamy rozłożone nieco inaczej akcenty - wyjaśnia ks. Ołech Dresler, wikariusz greckokatolickiej parafii pw. św. Jozafata w Gorzowie Wlkp. - Przykładowo nie dzielimy się opłatkiem, ale przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej dzielimy się prosforą. To chleb, który błogosławi kapłan przed Bożym Narodzeniem i który wyraża dobro, którym jest Chrystus. Najczęściej prosfora podawana jest z miodem i czosnkiem, które symbolizują zdrowie mające nam sprzyjać przez cały nowy rok - dodaje.