- Dzisiaj nasze rodziny, młode pokolenie, seniorzy potrzebują modlitwy, potrzebują świadectwa bliskości Bożej, w słowie Bożym i sakramentach św. - podkreślił bp Tadeusz Lityński 29 grudnia w zielonogórskiej konkatedrze podczas inauguracji Roku Jubileuszowego.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Bp Tadeusz Lityński podkreślił, że to początek bogatego czasu łaski i miłosierdzia:
Rok Jubileuszowy - bp Tadeusz Lityński
Tuż przed wyruszeniem procesji ks. Jan Pawlak odczytał fragment bulli papieskiej ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 roku:
Następnie zebrani wyruszyli w procesji za krzyżem do konkatedry. Na jej progu biskup wzniósł krzyż i zachęcił wiernych do oddania mu czci. Po wejściu do kościoła przez główne drzwi świątyni biskup wraz z asystą udał się do chrzcielnicy, skąd przewodniczył obrzędowi pokropienia wiernych.
Na początku homilii biskup podkreślił, że nadzieja odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu życia chrześcijańskiego. - Chodzi bowiem o to, żeby jej przedmiotem były nie nasze pragnienia, plany i zachcianki, lecz Boże obietnice - podkreślił pasterz diecezji. - Chrześcijanin z radością wyznaje, że Jego obietnice się spełniają w Chrystusie, bo przecież On przyszedł, umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał. Wciąż czekamy na spełnienie obietnic, których jesteśmy adresatami jako wspólnota Kościoła, zawartych w słowie Bożym, czyli trwamy w postawie człowieka wierzącego - w chrześcijańskiej nadziei. Do tej postawy nadziei w dniu uroczystego diecezjalnego otwarcia Roku Jubileuszowego zachęca nas dzisiejsze Słowo na Niedzielę Świętej Rodziny - dodał.
Biskup przypomniał, że papież Franciszek zaprasza nas do pielgrzymowania do kościołów stacyjnych, którym jest także zielonogórska konkatedra. - Aby nie tyle w tym wysiłku dać coś Bogu, ale przyjąć Jego łaskę, dostąpić odpustu jubileuszowego, aby zachwycić się na nowo działaniem Boga dla nas! - podkreślił kaznodzieja. - Takim miejscem jest ta konkatedra, takich miejsc łaski i w naszej diecezji i na całym świecie będzie bardzo wiele, nie tylko by były, ale byśmy je wykorzystywali do jeszcze większego odkrywania łaski Pana! Do nich należą kościoły stacyjne Roku Jubileuszowego - dodał.
Na zakończenie biskup zachęcił wiernych, aby za przykładem Świętej Rodziny z Nazaretu podąć zobowiązanie do pielgrzymowania rodzinnego. - Do odwiedzenia świątyni jubileuszowej, do odnowienia życia modlitwy - mówił bp Lityński. - Bóg nas potrzebuje, siostry i bracia, potrzebują nas nasi bracia i nasze siostry w wierze, która czasami jest bardzo słaba, której brakuje publicznej odwagi, byśmy byli dla nich "pielgrzymami nadziei". Nieraz wystarczy przecież mały gest, jak chociażby uśmiech, by wlać w czyjeś serce prawdziwą nadzieję, ale mamy też do ofiarowania potężny oręż modlitwy, pokuty i uzyskanego odpustu! Idźmy więc i siejmy wkoło ziarna nadziei wierząc, że Pan da im wzrost w odpowiednim dla nich czasie! - dodał.
Rok Jubileuszowy - Zielona Góra
Tradycja obchodzenia przez Kościół katolicki lat jubileuszowych nawiązuje do biblijnej idei jubileuszu - roku przypadającego co 50 lat, mającego być okazją do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem. - W 1300 r. papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz. Na przestrzeni lat zmieniała się częstotliwość jego celebrowania - zauważa ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej. - Najpierw miał się odbywać co 100 lat; następnie okres ten został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Ogłaszane są również w Kościele jubileusze nadzwyczajne, np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Świętowanie jubileuszu związane jest z nawiedzeniem rzymskich bazylik papieskich oraz z przejściem przez symbolizujące Chrystusa Drzwi Święte, otwierane wyłącznie na czas Roku Jubileuszowego. Kościół udziela wiernym z tej okazji odpustu zupełnego - dodaje.
Kościoły w których będziemy mogli uzyskać odpust jubileuszowy:
• kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
• kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
• kościół kolegiacki pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie;
• sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
• sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu;
• sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
• sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu;
• sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście;
• sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
• sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie;
• kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis.