"Człowiek w człowieku umiera, gdy go już dobro uczynione nie raduje ani zło nie boli" - to słowa umieszczone na nagrobku wieloletniego biskupa gorzowskiego. 115 lat temu, dokładnie 9 stycznia, przyszedł na świat człowiek, który wywarł ogromny wpływ na kształt życia religijnego i społecznego na ziemi lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim i Północnym.
Sługa Boży bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach (dziś dzielnica Rudy Śląskiej) k. Katowic. W 1929 roku zdał maturę i wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego. Studia ukończył z tytułem magistra 22 czerwca 1935 r. na podstawie pracy „Nauka o Mądrości w Starym Testamencie”.
W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze katowickiej z rąk bpa Teofila Bromboszcza. Później podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego, który wówczas obejmował 1/7 terytorium Polski. Bp Pluta brał udział w Soborze Watykańskim II i był obecny na sesji pierwszej w 1962 r. oraz trzeciej w 1964 r. Czynnie uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski. W latach 1965-70 był przewodniczącym nowo utworzonej podkomisji, a potem Komisji Małżeństwa i Rodziny.
Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem.
Wśród jego duszpasterskich priorytetów była troska o kapłanów, praca nad odnowieniem życia Bożego w rodzinach. a także zaangażowanie świeckich w apostolstwo i powstawania w parafiach małych wspólnot, grup i ruchów.
Niezwykle gorliwie sprawował swoją posługę. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego, jadąc na spotkanie z kapłanami.
Został pochowany w kruchcie katedry gorzowskiej, a na jego nagrobku umieszczone zostały słowa z jego listu pasterskiego: „Człowiek w człowieku umiera, gdy go już dobro uczynione nie raduje ani zło nie boli”.
9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Miesiąc później dokumenty procesowe złożono w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, inaugurując tym samym rzymską fazę procesu.
Bp Pluta został ogłoszony Lubuszaninem XX wieku, a Sejmik Województwa Lubuskiego ustanowił rok 2010 Rokiem Biskupa Wilhelma Pluty. Tegoż roku Rada Miasta Gorzowa Wlkp. ogłosiła go patronem miasta.
Przy gorzowskiej katedrze stoi pomnik poświęcony i odsłonięty w 2001 r. Natomiast od 19 marca 2013 r. działa Instytut Biskupa Wilhelma Pluty, który ma siedzibę w domu biskupim w Gorzowie Wlkp.
Doroczne uroczystości związane z rocznicą śmierci sługi Bożego Wilhelma Pluty odbędą się 19 stycznia w gorzowskiej katedrze.
Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty
Wszechmogący, wieczny Boże, w Trójcy Jedyny, prosimy Ciebie, wynieś na ołtarze sługę Twojego, biskupa Wilhelma Plutę, który przez sposób swego życia przypomniał wiernemu ludowi Dobrego Pasterza, Jezusa Chrystusa, zatroskanego o zbawienie ludzi i zostawił nam wzór miłości do Bogarodzicy i Świętych Pańskich.
Niech przykład Jego miłości, z Ciebie, Boże, czerpanej i w Tobie dawanej bliźnim, będzie światłem dla nas i następnych pokoleń.
Za wstawiennictwem sługi Twojego, biskupa Wilhelma Pluty udziel mi łaski, o którą Cię pokornie proszę.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.