Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z diecezjalnym referentem ds. ekumenizmu - ks. Tadeuszem Kuźmickim rozmawiamy o tegorocznych akcentach.
Krzysztof Król: Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W naszej diecezji nie zabraknie spotkań ekumenicznych. Przypomnijmy, co jest celem tego czasu?
Ks. Tadeusz Kuźmicki: Corocznie świętowany Tydzień modlitw o jedność chrześcijan pozwala przede wszystkim podczas tych kilku dni w roku w sposób szczególny i wyjątkowy skupić naszą uwagę jako chrześcijan na troskę o naszą jedność. Następnie możemy dostrzec, że w tych dniach podejmowane są liczne nabożeństwa oraz spotkania, a zatem jest to znak wspólnej modlitwy o dar widzialnej jedności, doświadczenie tego, co jest wspólne i wyrażenie tego. Tym samym taka modlitwa jest wyrazem nadziei na jedność, która jest wyczekiwana. Już sama taka chrześcijańska perspektywa nadziei jest ważnym krokiem na drodze wiary. Ponadto inicjatywy podejmowane podczas tygodnia modlitw o jedność chrześcijan są bardzo dobrą okazja do spotkania, rozmowy i budowania ludzkich więzi.
"Czy wierzysz w to? (J 11, 26)" - to temat tegorocznego Tygodnia. Co Kościół chce nam przez te słowa przekazać?
Słowa te, nawiązujące do spotkania Jezusa z Martą i wskrzeszeniem Łazarza, są zapytaniem o kondycję naszej indywidualnej wiary w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wiara ta była przedmiotem dyskusji ojców soborowych w Nicei ale również i dla nas jest ciągle aktualna, z naszymi różnymi doświadczeniami cierpienia, odejścia czy też nadziei na zmartwychwstanie. Dlatego podczas nabożeństwa jest podjęta symbolika światła, która będzie nas ukierunkowywać na osobę Jezusa Chrystusa, poprzez zapalenie świecy przez uczestników nabożeństwa. Po odpaleniu świec są odmawiane modlitwy, których teksty zostały zaczerpnięte z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei. Jakie miał znaczenie?
Pierwszy chrześcijański sobór z perspektywy lat jest znakiem jedności wszystkich chrześcijan, pozwolił omówić ważne doktrynalne sprawy wiary odnośnie osoby Jezusa Chrystusa, przy pomocy pojęć wykraczających poza terminologię biblijną, że jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Ojcowie soborowi spisali wspólne wyznanie wiary oraz zgodzili się co do znalezienia wspólnej daty świętowania Wielkanocy. Rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru w Nicei sprzed 1700 lat jest dla nas najpierw niesamowitym znakiem nadziei, że jeśli przed laty chrześcijanie potrafili się razem spotkać, aby omówić istotne kwestie dotyczące wiary, to również i dla nas jest taka perspektywa możliwa.
W naszej diecezji ekumenizm to nie tylko ten tydzień. Gdzie jeszcze widać jego przejawy?
Ekumeniczne starania w naszej diecezji możemy dostrzec również w spotkaniach wykraczających poza ten tydzień. W ubiegłym roku odbyła się konferencja, podczas której została przybliżona osoba pastora Friedricha Schleiermachera oraz tłumaczenie dwóch jego kazań wygłoszonych przed laty w Gorzowie Wlkp. Mamy też doświadczenie podejmowanych ekumenicznych inicjatyw przez pojedyncze parafie, czy też życzliwej lokalnej wzajemnej współpracy. W poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego co roku przedstawiciele diecezji uczestniczą w nabożeństwie ekumenicznym we Frankfurcie nad Odrą.
Zobacz także: Modlitwa o jedność chrześcijan w katedrze