To już 39. rocznica śmierci Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Diecezjalne obchody odbyły się w gorzowskiej katedrze. W modlitwie o beatyfikację uczestniczyli kapłani z całej, przedstawiciele wspólnoty seminaryjnej, wierni oraz rodzina Sługi Bożego.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. - Po raz kolejny wyrażamy naszą wdzięczność Bogu za dobrego pasterza naszego Kościoła, który przez 27 lat heroicznie starał się pełnić swoją pasterską posługę. Dwie role, dwa zadania tej posługi były szczególnie podkreślane - zauważył na wstępie Mszy św. pasterz diecezji. - Sługa Boży troszczył się o podtrzymanie życia Bożego w wiernych, zasiewając obficie Słowo Boże, dbając o przekaz Ewangelii i zdrowej nauki katolickiej. Po drugie dbał gorliwie o wiernych i starał się chronić Kościół przed złem trwając wytrwale na modlitwie. Dążył do świętości i pragnął jej dla innych. W duchu wdzięczności wypraszajmy łaskę świętości dla bpa Wilhelma. Witając zgromadzone duchowieństwo, osoby konsekrowane, przedstawicieli Rodziny bpa Wilhelma, którzy przybyli ze Śląska, seminarzystów i przełożonych, wszystkich zgromadzonych zapraszam do wspólnej modlitwy - dodał.
Tego dnia homilię wygłosił ks. Grzegorz Chojnacki, który podkreślił, że tym co charakteryzowało bp. Wilhelma Plutę w jego działaniu i posługiwaniu była autentyczność. - Na czym polegała autentyczność sługi Bożego? Przede wszystkim na spójności między słowem, a czynem - zauważył kaznodzieja. - Biskup Pluta w tej swoje autentyczności i spójności chce nam powiedzieć, że powinniśmy robić więcej niż inni - dodał.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że biskup był też nowatorski. - To przede wszystkim odczytywanie znaków czasu, a także łączność ze stolicą apostolską i tworzenie gremiów synodalnych - podkreślił ks. Chojnacki.
Rocznicową liturgię poprzedził półgodzinny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Liceum św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.