"Apostolat modlitwy ludzi chorych podtrzymuje świat w miłości" - podkreślił bp Tadeusz Lityński, który w Światowy Dzień Chorego przewodniczył Mszy św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych w zielonogórskiej konkatedrze.
Światowy Dzień Chorego w Kościele jest co roku obchodzony we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). Do nich odniósł się bp Tadeusz Lityński, który na wstępie homilii zauważył, że mamy być pielgrzymami nadziei dla chorych. - Bóg dla nas zgromadzonych z miłości do chorych, bo za nich jest ta modlitwa kieruje do nas słowa pocieszające. Ale uświadamiamy sobie, że kieruje do nas nie tylko słowo – zauważył kaznodzieja. – Papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień zaprasza nas, abyśmy się zatrzymali, aby w chwili modlitwy i refleksji. Zastanowili się nad obecnością Boga blisko tych, którzy cierpią, szczególnie w trzech aspektach, które ją charakteryzują: spotkanie, dar i dzielenie się – dodał.
Biskup zauważył, że dzisiejsze czytanie z Księgi Rodzaju chce pokazać nam bardzo istotną prawdę: człowiek jest stworzony do relacji z drugim! – Chorzy i cierpiący mają ogromny wpływ na kształtowanie naszego człowieczeństwa, naszej wrażliwości, na zwyciężanie naszego egoizmu – zauważył kaznodzieja i dodał: – Dodatkowym akcentem jest wielka wartość modlitwy ludzi chorych, warto ich prosić o modlitwę i warto im powierzać intencje. Apostolat modlitwy ludzi chorych podtrzymuje świat w miłości, chroni przed złem.
Światowy Dzień Chorego zaprasza nas co roku do przemiany serca i do osobistego zaangażowania. – Bóg posyła nas ciągle do świata, by i przez nas ta nadzieja pojawiała się w tak wielu beznadziejach współczesności, w życiu cierpiących i chorych – podkreślił pasterz diecezji. – Troska o nich, z obecnością przy chorych, z posługą prostych gestów pielęgnacji i z posługą duszpasterską, z darem modlitwy i sakramentami jest hymnem na cześć ludzkiej godności i pieśnią nadziei. Ta dziedzina posługi Kościoła domaga się wspólnej modlitwy, wielu dobrych inicjatyw na szczeblu jednostki leczniczej, parafii, czy diecezji. Niech samarytańska posługa za którą odpowiada nasze diecezjalne duszpasterstwo chorych przynosi błogosławione owoce wiary, nadziei i miłości w życiu chorych i ich otoczenia – dodał na zakończenie.
Wcześniej bp Tadeusz Lityński wziął udział w debacie "Komunikacją z osobą chorą - czy wciąż ważna i potrzebna?", która odbyła się w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, a także spotkał się z chorymi zielonogórskim spotkania.
Z osobami chorymi spotkał się pozostali biskup. Bp Adrian Put spotkał się z pacjentami Centrum Zdrowia Psychicznego, a także odprawił Mszę św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych w kaplicy szpitalnej. Natomiast bp Paweł Socha odprawił Mszę św. w Hospicjum św. Brata Alberta, a potem spotkał się z tamtejszymi pacjentami i personelem.