Ostatnio renowacji poddano ołtarze boczne, ambonę i chrzcielnicę. 22 lutego poświęcił je bp Tadeusz Lityński. Warto tu przyjechać i zobaczyć to na własne oczy.
Ołtarz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus pochodzi z XVIII w., a dwa pozostałe - z XIX wieku. - Ołtarz Matki Bożej został w całości ufundowany w przez parafian. Natomiast pieniądze na renowację ambony, chrzcielnicy i ołtarzy bocznych pochodzą z Polskiego Ładu - wyjaśnia Radosław Grzesiński, nadzwyczajny szafarz Komunii św., który zaangażował się w pisanie projektu. - Cieszymy się, że nasza świątynia wraca do dawnej świetności. Przed nami jeszcze wiele prac, m.in. elewacja zewnętrzna i malowanie wewnątrz kościoła - dodaje.
Renowacja kościoła w KotliPierwsza wzmianka o parafii i kościele pochodzi z 1313 roku. Niestety, tamta świątynia w 1754 r. spłonęła. - Na fundamentach starego kościoła z zachowaniem ściany wschodniej i wieży powstał obecny. Natomiast w końcówce XIX w. został rozbudowany o nawy boczne - tłumaczy nadzwyczajny szafarz.
Renowacja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie proboszcza ks. Andrzeja Skoczylasa, parafian, ofiarodawców i władz lokalnych.
Ołtarze, ambonę i chrzcielnicę po renowacji poświęcił bp Lityński:
Kościół w Kotli - bp Tadeusz LityńskiKoszt wspomnianych remontów to ponad 800 tys. zł.