W zielonogórskiej konkatedrze 17 kwietnia bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostały poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów.
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który na początku kazania odniósł się do tegorocznego miejsca sprawowania Mszy Krzyżma. - W Roku Jubileuszowym wyjątkowo nasza kapłańska modlitwa ma miejsce w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej. Można powiedzieć historyczne pierwsze celebrowanie Mszy św. Krzyżma w świątyni, której patronuje święta, która żyła w latach 1174-1243, tak bliska naszemu powołaniu, która dała piękne świadectwo chrześcijańskiego życia - mówił w homilii.
- Ona przyjmowała z pokorą i poddaniem woli Bożej wszelkie życiowe przeciwności. Słynęła z pobożności i czynów miłosierdzia. Prowadziła wiele dzieł dobroczynnych w Trzebnicy, otaczając opieką wielu biedaków, fundowała szpitale i przytułki. Zakładała także kuchnie polowe dla biednych. Bardzo zależało jej na bliskim kontakcie z ludźmi, wśród których przyszło jej żyć. Dlatego nauczyła się języka polskiego. Musiała go znać dobrze, skoro osobiście odwiedzała ubogich w ich chatach, pocieszała, wypytywała o potrzeby. Jest patronką pojednania polsko-niemieckiego. Czyż dzisiaj w naszej posłudze kapłańskiej nie potrzebujemy tej jadwiżańskiej wrażliwości na potrzeby chorych i ubogich, czyż czyny miłosierdzia i akty pobożności kapłańskiej nie powinny być naszym świadectwem codziennego życia? - dodał.
Odnowienie przyrzeczeń kapłańskichSprawowanie Mszy Krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa. - Wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Podczas porannej Mszy Wielkiego Czwartku wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Poświęcenie oleju chorych i oleju katechumenówOleje, które zostaną poświęcone w Wielki Czwartek rano, to święte krzyżmo, olej chorych i olej katechumenów. - Krzyżma używa się podczas sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz przy święceniach biskupich i kapłańskich. Olej chorych służy do udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast olejem katechumenów namaszcza się kandydatów przygotowujących się do przyjęcia chrztu. Poświęcone przez biskupa oleje za pośrednictwem dziekanów trafią do wszystkich parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie przez kolejny rok będą używane do sprawowania sakramentów - tłumaczy rzecznik.
Na koniec Mszy św. bp Tadeusz Lityński złożył życzenia księżom obchodzącym okrągłe jubileusze oraz wręczył kapłańskie odznaczenia i nominacje, a ostatnim akcentem były życzenia świeckich i sióstr zakonnych dla księży:
Życzenia dla księży 2025