Nasza diecezja będzie miała trzeciego diakona stałego

Już w najbliższą niedzielę 4 maja w kościele pw. św. Mikołaja w Sulęcinie bp Adrian Put udzieli święceń diakonatu Wojciechowi Lencewiczowi. Będą to trzecie w naszej diecezji święcenia diakona stałego.

Krzysztof Król

|

GOSC.PL

dodane 02.05.2025 11:35

Święceń diakonatu udziela się podczas Mszy św. Po odczytaniu Ewangelii kandydat zostanie przedstawiony zgromadzonym wiernym. - Następnie, po wysłuchaniu homilii biskupa, kandydat wyrazi publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań. Przyrzeknie również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej. - Następnie - podczas, gdy kandydat będzie leżał krzyżem - zgromadzeni wierni odśpiewają Litanię do Wszystkich Świętych. Po jej zakończeniu biskup w milczeniu włoży ręce na głowę kandydata oraz odmówi specjalną modlitwę. Na koniec nowo wyświęcony diakon otrzyma właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). W stroju diakońskim podejdzie do biskupa, który wręczy mu księgę Ewangelii i udzieli pocałunku pokoju - opowiada.

Już od czasów starożytnych urząd kościelny sprawowany jest w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów. - Diakoni w jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu - tłumaczy ks. Sapieha. - Mają prawo rozdzielać wiernym Komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni stali nie są zobowiązani do zachowania celibatu, o ile zawarli małżeństwo przed przyjęciem święceń - dodaje.

Kościół rzymskokatolicki przez długi czas traktował święcenia diakonatu jedynie jako stopień przejściowy do święceń kapłańskich, ale od Soboru Watykańskiego II przywrócił również mający starożytną tradycję diakonat stały. Od kilkunastu lat diakoni stali posługują także w Polsce.

Diakonem stałym może zostać mężczyzna żonaty w wieku co najmniej 35 lat, z przynajmniej 5-letnim stażem małżeńskim, lub mężczyzna bezżenny, który ukończył lat 25. Kandydat żonaty do przyjęcia święceń potrzebuje zgody żony.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej diakonat stały został wprowadzony dekretem bp. Tadeusza Lityńskiego z 20 marca 2020 r. W roku 2023 powstał w Zielonej Górze diecezjalny ośrodek formacyjny, przygotowujący kandydatów do święceń diakonatu.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..