Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się 14 maja w Żaganiu. Nieprzypadkowo tutaj! W minionym roku, to było jedno z miejsc, gdzie strażacy pomagali podczas powodzi.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adriana Puta w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Kaznodzieja zauważył, że kiedyś praca strażaków ograniczała się głównie do gaszenia pożarów, a dziś to także wypadki drogowe, katastrofy, czy powodzie. - Bez was i waszej służby ciężko pomyśleć myśleć o bezpieczeństwie państwa – podkreślił biskup. – Ojciec św. Pis XI powiedział o was kiedyś: „Uważam strażaków poniekąd za apostołów dobroczynności i miłosierdzia”, zaś św. Jan Paweł II dodał: „Strażacy są tymi, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”. Strażacy to, jak żołnierze pełni ofiarności i poświęcenia, pełnią szczególną służbę na rzecz ojczyzny 24 godziny na dobę - dodał.
Czego życzył i za co dziękował strażakom bp Adrian Put?
Msza w intencji strażakówNa wojewódzkich obchodach pojawili się strażacy z całego regionu. Święto połączone było z jubileuszem 30-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Polsce. - Nasz trud realizujemy każdego dnia, dziś wspólnie świętujemy. Chciałem serdecznie podziękować za wasze oddanie, męstwo, którego na co dzień oczekuje od nas społeczeństwo. Za wasz zawód, który jest powołaniem - podkreślał nadbryg. Józef Galica, Zastępca Komendanta Głównego PSP.
Dalsze uroczystości odbyły się na dziedzińcu Pałacu Książęcego w Żaganiu. W ich trakcie wręczone strażacy zawodowcy i ochotnicy otrzymali medale, odznaczenia i awanse.