"Archiwum - miejsce pamięci, pamięć miejsca" - to tytuł konferencji, która 14 i 15 maja odbyła się w Zielonej Górze. To druga odsłona projektu: "Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską".
"Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim jako depozytariusz pamięci osób fizycznych", "Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego świadectwem kultury, tradycji i dorobku naukowego Uniwersytetu oraz jego prawnych poprzedników" oraz "Święci, błogosławieni i kandydaci do wyniesienia na ołtarze związani z Ziemią Lubuską w pamięci Kościoła lokalnego" - to tylko kilka wykładów, które wygłoszono w czasie dwóch dni konferencji.
Jeden z nich był poświęcony Archiwum Diecezjalnemu w Zielonej Górze i wygłosił go ks. dr hab. Robert R. Kufel. Na wstępie podkreślił, że działalność archiwów - zarówno państwowych i kościelnych - zmierza do tego, aby ocalić pamięć historyczną:
Fragment wykładu o Archiwum Diecezjalnym w Zielonej GórzeArchiwa diecezjalne, jak zauważył prelegent, są niezwykle ważnymi źródłami historycznymi, które przechowują dokumenty dotyczące działalności diecezji, parafii oraz duchowieństwa. - Mają one ogromne znaczenie dla badaczy, którzy chcą zgłębić historię Kościoła katolickiego oraz społeczeństwa w danym regionie - mówił ks.Kufel. - Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze od 2003 roku gromadzi, udostępnia, zachowuje i chroni dziedzictwo kulturowe Kościoła na Środkowym Nadodrzu. Umożliwia szerokiemu gronu odbiorców dostęp do cennych źródeł historycznych. Pełni istotną rolę w zachowaniu pamięci historycznej, gdyż pozwala wejrzeć w materiały archiwalne, a tym samym poznać zapisaną w nich przeszłość - dodaje.
Różnorodne działania promocyjne i edukacyjne przekazują cenne informacje historyczne, wspierają badania naukowe oraz inspirują do samodzielnej pracy z dokumentami archiwalnymi. - W ten sposób nasza placówka wzbogaca kulturę i dziedzictwo historyczne oraz sprawia, że historia Kościoła staje się dostępna i atrakcyjna dla szerszego grona odbiorców - zauważył na koniec.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Lubuskie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W konferencji wzięło udział ponad 40 badaczy reprezentujących różne ośrodki akademickie i różne instytucje z całej Polski.
Więcej w 21 numerze Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego na 25 maja.