Diecezjalne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Rokitna odbyły się 21 czerwca. W tym roku głównym akcentem było upamiętnienie 80. rocznicy przesiedleń z dawnych Kresów Wschodnich. Tego dnia też zainaugurowano oficjalnie działalność Dekanalnych Rad Duszpasterskich.
W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w uroczystości zostało skierowane do Kresowian, ich potomków, bliskich oraz tych wszystkich, którzy czują się spadkobiercami kresowego dziedzictwa. Specjalne zaproszenie do Rokitna zostało również skierowane do członków Dekanalnych Rad Duszpasterskich. Odpust rokitniański, jak podkreśla kustosz ks. Marcin Kliszcz, to przede wszystkim okazja do modlitwy za całą diecezję:
Odpust w Rokitnie - ks. Marcin KliszczTegorocznej Mszy św. odpustowej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel, który na początku homilii nawiązał do tegorocznej kresowej rocznicy:
Odpust w Rokitnie - kazanie cz. INie zabrakło też odniesień do powołanych w naszej diecezji dekanalnych rad duszpasterskich:
Odpust w Rokitnie - kazanie cz. IIPrzed Mszą św. odbył się Różaniec i kresowa gawęda pisarki Beaty Woźniak, która podkreślała, że każda z osób przybyłych z Kresów to bogate świadectwo tradycji i kultury. - Ilu ludzi, tyle historii, każda wyjątkowa, subiektywna i przez to piękna. Mamy tendencję do upraszczania historii i marginalizowania takich indywidualnych przeżyć, a ja postawiłam sobie za cel, na przekór wszystkiemu, słuchać tych wspomnień bardzo indywidualnych. Czasem wydają się banalne, a ja w tym dostrzegam wyjątkowość wartą utrwalenia - podkreśla regionalistka.
Pielgrzymi wysłuchali też krótkiego koncert chóru Ta-joj, a także byli świadkami oficjalnej inauguracji działalności Dekanalnych Rad Duszpasterskich oraz wręczenia nagród w konkursie kresowym dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Archiwum Kresowe działające przy Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze.