"Jedno Ciało. Jeden Duch. Jedna nadzieja" - to hasło tegorocznej modlitwy o jedność

W niedzielę 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, któremu w tym roku towarzyszy hasło zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Efezjan: "Jedno Ciało. Jeden Duch. Jedna nadzieja". Główne nabożeństwa ekumeniczne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

Nabożeństwo ekumeniczne w Gorzowie Wlkp. zostanie odprawione w poniedziałek 19 stycznia o godz. 18.30. Będzie mu przewodniczył bp Adrian Put, natomiast homilię wygłosi ks. Olech Dresler, wikariusz gorzowskiej parafii greckokatolickiej. We wspólnej modlitwie wezmą udział, obok duchowieństwa katolickiego obu obrządków (rzymskiego i bizantyjskiego), przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z Gorzowa Wlkp., a także delegacja Rady Ekumenicznej z Frankfurtu nad Odrą.

Natomiast w Zielonej Górze zaplanowano aż dwa nabożeństwa ekumeniczne, ale w późniejszym terminie. Pierwsze z nich zaplanowano 3 lutego o godz. 19 w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. Będzie mu przewodniczył wikariusz biskupi ks. Robert Patro, a homilię wygłosi ks. Stanisław Stawowczyk, proboszcz parafii polskokatolickiej. Tydzień później, 10 lutego o godz. 19, modlitwa o jedność zostanie odprawiona w Kościele Jezusowym parafii ewangelicko-augsburskiej (ul. Kazimierza Wielkiego 11). Poprowadzi ją miejscowy proboszcz, ks. Marcin Rayss, zaś homilię wygłosi ks. Andrzej Dudra z zielonogórskiej parafii prawosławnej.

Rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Zielonej Górze przypomina, że pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX wieku. - Tydzień modlitw w obecnym terminie, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem Nawrócenia św. Pawła, odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier. W ramach tygodnia ekumenicznego chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na wspólnych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziei - w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny pochodzący z innej wspólnoty - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha.

- Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Tym razem zostały one przygotowane przez chrześcijan z Armenii. Materiały czerpią z wielowiekowych tradycji modlitwy i próśb zanoszonych przez naród ormiański, jak również ze starożytnych hymnów, niektórych datowanych nawet na IV wiek. Ormiańskie opracowanie jest zaproszeniem do czerpania z tego wspólnego chrześcijańskiego dziedzictwa - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..