Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rozwiązać problem. Do końca

W Zielonej Górze zakończył się III Tydzień Poradnictwa Obywatelskiego. Jak się okazuje osób potrzebujących pomocy jest coraz więcej.

Tydzień Poradnictwa Obywatelskiego organizuje Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej Civis Sum, które od 11 lat pomaga bezpłatnie zielonogórzanom. Z roku na rok pomoc zatacza coraz szersze kręgi i dociera do coraz większej liczby Lubuszan.

- Początkowo udzielaliśmy niewielkiej liczby porad, od 300 do 600 porad rocznie. W zeszłym roku udzieliliśmy ich 3 tys., a w tym półroczu już 2 tys. Nie ograniczamy się tylko do zielonogórzan - tłumaczy Dorota Kołkowska.

- Bardzo dużo porad dotyczy spraw spadkowych, zwykle ludzie obawiają się dziedziczyć długi po swoich krewnych. Rośnie liczba porad w sprawach rodzinnych, w szczególności dotyczących dochodzenia alimentów. Niezmiennie dużo jest też porad dotyczących zadłużenia. Na stałym poziomie utrzymują się też porady w problemach mieszkaniowych. Nie udzielamy porad dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej i podatków - wymienia.

W Tygodniu Poradnictwa Obywatelskiego stowarzyszenie otworzyło nowe biura mobilne. Takie punkty działają już w Kargowej, Sulechowie, Czerwieńsku, Niwiskach, a także Nowogrodzie Bobrzańskim. Od czerwca doszły trzy nowe: w Żaganiu, Żarach i Krośnie Odrzańskim. - W mobilnych punktach doradcy mają dyżur raz w tygodniu - tłumaczy Anna Kurp, członek zarządu Civis Sum.

Z roku na rok pomoc jest rozszerzana. - W rozbudowanych sprawach potrzebne jest często wsparcie psychologa oraz asystenta obywatelskiego, czyli osoby, która idzie z klientem bezpośrednio do urzędu i pomaga w załatwieniu sprawy albo po prostu towarzyszy. Tak więc nie zatrzymujemy się tylko na poradzie, ale staramy się, żeby nasz klient rozwiązał swoje problemy do końca - tłumaczy pani Anna.

Nie tylko w różnych miejscowościach, ale i w różnych instytucjach pojawiają się doradcy stowarzyszenia. Od lat współpracują z MOPS w Zielonej Górze, mają swój dyżur w Komendzie Miejskiej Policji, u Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w areszcie śledczym, właśnie uruchamiają punkt doradczy przy pogotowiu opiekuńczym.

W trakcie tego tygodnia mieszkańcy miasta mogli bliżej poznać organizacje i instytucje zajmujące się poradnictwem. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy na co dzień niosą specjalistyczną pomoc, a więc: duszpasterstwa rodzin, Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” czy Ośrodka Wsparcia Rodziny SOS działającego przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy