• facebook
 • rss
 • Piłsudski w gimnazjum

  Katarzyna Buganik

  dodane 16.11.2012 14:36

  Szkolny konkurs plastyczny w Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze „Droga do wolności” rozstrzygnięty. Nagrody wręczono 16 listopada na patriotycznym apelu.

  O tym, że patriotą jest się zawsze, a nie tylko 11 listopada, wiedzą uczniowie Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze, którzy wraz z nauczycielami w czasie całego roku szkolnego realizują patriotyczne przedsięwzięcia. Jednym z takich zadań były plastyczno-patriotyczne warsztaty. 17 gimnazjalistów przez cały październik uczestniczyło w zajęciach poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Spotkania odbywały się w bibliotece szkolnej i były prowadzone przez nauczycielki Danutę Dworakowską i Alicję Mokras. – Celem warsztatów było przybliżenie uczniom postaci Marszałka Piłsudskiego i jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczniowie poznawali fragmenty historii na podstawie książek i archiwalnych fotografii – wyjaśnia Danuta Dworakowska.

  Wśród uczestników konkursu nagrodzono 10 uczniów. Miejsce pierwsze zajęła Kamila Piskorska, drugie: Martyna Moroz i Wojciech Białowąs, a trzecie Irena Kulczycka. Wyróżnieni zostali: Dominika Bugała, Kinga Kulczyc, Mateusz Uznański, Daria Woźniak, Patrycja Józefowska i Kuba Władyko. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

  Różnorodne prace konkursowe, wykonane rozmaitymi technikami przybliżają postać Józefa Piłsudskiego i za pomocą ujętych w pracach symboli wyrażają idee wolnościowe. – W mojej pracy wykorzystałam biało-czerwoną serpentynę, która symbolizuje zawiłe drogi Polaków. Przedstawiłam też serce w barwach narodowych, które oznacza miłość do Ojczyzny – mówi Irena Kulczycka.

  Podczas apelu wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy. Uczniowie wysłuchali również programu artystycznego poświęconemu odzyskaniu niepodległości oraz złożyli kwiaty pod tablicą i dębem pamięci poświęconym Mieczysławowi Jeleńskiemu zamordowanemu w Charkowie w 1940 roku. Gościem honorowym apelu był pułkownik Henryk Karliński, który wyraził ogromna radość ze spotkania z młodzieżą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół