• facebook
 • rss
 • Bp Regmunt zrezygnował z urzędu

  kk

  dodane 17.05.2015 06:00

  Dziś w kościołach całej diecezji odczytywany jest komunikat biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta. Pasterz z powodu złego stanu zdrowia złożył rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego. Papież Franciszek już ją przyjął.

  Oto komunikat:

  „Umiłowani Diecezjanie!

  W maju tego roku rozpocznę 40 rok służby kapłańskiej. W tym roku dziękowałem też Bogu za 20 lat posługi biskupiej. Na przestrzeni minionych lat pracowałem jako kapłan archidiecezji wrocławskiej, jako biskup pomocniczy w diecezji legnickiej. Od 2007 roku jestem biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

  Od pewnego czasu zacząłem dostrzegać w sobie zmiany stanu zdrowia. Poinformowano mnie, że muszę podjąć natychmiast stosowne leczenie. Realizacja tego celu ogranicza moje możliwości należytego wypełniania zadań związanych z prowadzeniem diecezji.

  W związku z tym, po modlitwie i rozważeniu przed Bogiem swojej sytuacji, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu Biskupa Diecezjalnego.

  5 maja 2015 r. otrzymałem odpowiedź, w której Ojciec Święty - po rozważeniu przedstawionych racji - przychylił się do prośby i ze względów zdrowotnych przyjął moją rezygnację (kan. 401 § 2 KPK). Przekazał też życzenia powrotu do zdrowia i zapewnienie o modlitwie o Bożą pomoc.

  Ojciec Święty w podjętej decyzji zaznaczył, że pragnie, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy.

  Z głębi serca dziękuję Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za wszelkie otrzymane łaski. Dziękuję też Ojcu Świętemu za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu. Moją wdzięczność wyrażam również wobec rodziny diecezjalnej za każdy wyraz życzliwości i współpracy w posłudze zbawienia.

  Powierzam się opiece Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a Was, Umiłowani Diecezjanie, proszę o modlitwę.

  Niech Wam wszystkim Bóg błogosławi

  Stefan Regmunt

  Biskup Zielonogórsko-Gorzowski”

   

  Bp Stefan Regmunt

  urodził się 20 czerwca 1951 roku w Krasnymstawie. W 1969 roku rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1976 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza.

  W 1981 roku rozpoczął studia z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów uwieńczonych doktoratem pełnił w latach 1986-92 funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

  3 grudnia 1994 roku Jan Paweł II powołał ks. prał. dr. Stefana Regmunta do posługi biskupiej, ustanawiając go biskupem pomocniczym legnickim.

  29 grudnia 2007 roku w Legnicy ogłoszono nominację bp Stefana Regmunta na ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 9 stycznia 2008 roku odbył ingres do katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie, a 26 stycznia 2008 roku do konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

  Przeczytaj także:

  Bp Regmunt: Módlcie się, jestem chory

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • katolik
   17.05.2015 10:51
   Czas ucieka wieczność czeka! Jak szybko mija życie….
   Zawsze warto poświęcić trochę czasu dla wieczności. Póki jeszcze jest czas.
   http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół