Nowy numer 19/2024 Archiwum

Nagrody za zdjęcia klasztoru w Żaganiu

"Żagański Pomnik Historii w obiektywie" - to temat konkursu fotograficznego rozstrzygniętego 18 listopada. Dwie pierwsze nagrody zdobyły Białorusinki.

Znaczenie listy Pomników Historii przypomniała Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków. - To są szczególnie cenne zabytki. Jeszcze kilka lat temu było ich zaledwie sto. Teraz już tę liczbę przekroczono, niemniej są to bardzo prestiżowe, wysokiej klasy dzieła architektury i sztuki - mówiła, podkreślając rolę kolejnych proboszczów i wszystkich zaangażowanych w prace przy konserwacji obiektu. - Te prace jeszcze trochę potrwają. Trzeba mieć cierpliwość i zrozumienie dla dziedzictwa. To, co nas jednoczy przy tych zabytkach, to świadomość, że mamy je przekazać następnym pokoleniom w stanie jak najlepszym - powiedziała.

Wojewódzki konserwator zabytków w imieniu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła też srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” Bartoszowi Irdyjanowi, miejskiemu konserwatorowi zabytków. - Cały Żagań jest przesycony substancją zabytkową, poczynając od drobnych obiektów, jak dworzec kolejowy, zespół szpitalny i przepiękny pałac książęcy z parkiem, no i Pomnik Historii, jeden z nielicznych w województwie. Cieszymy się, że zespół klasztorny otrzymał tę szansę - mówił wyróżniony.

Wyróżnienie z rąk B. Bielinis-Kopeć oraz burmistrza Żagania Andrzeja Katarzyńca otrzymał także Jan Mazur, wieloletni fotografik, fotoreporter i kronikarz miasta, jeden z jurorów rozstrzygniętego konkursu.

Zespół klasztorny w Żaganiu został uznany za Pomnik Historii w 2011 r. Jak napisał w rozporządzeniu prezydent RP Andrzej Duda, stało się to ze względu na wartość „jednego z najcenniejszych gotycko-barokowych zespołów klasztornych historycznego Śląska, czołowego ośrodka religijnego i naukowego w regionie”.

« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy