GN 48/2020 Archiwum

Módlmy się za kleryków

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. W tym dniu klerycy udadzą się do parafii, gdzie odczytają list rektora i podzielą się z wiernymi radością i pięknem swego powołania.

W liście skierowanym do wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rektor seminarium ks. Jarosław Stoś przypomina, że kapłani są przewodnikami człowieka po świecie wiary. „Dlatego tak ważna jest dla Kościoła troska o nowe i święte powołania do kapłaństwa. Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne od 65 lat dokłada wszelkich starań, żeby w naszym diecezjalnym Kościele nie zabrakło mądrych i pobożnych przewodników duchowych prowadzących do Boga i Jego Królestwa” – czytamy w liście.

Kandydaci do kapłaństwa potrzebują modlitewnego wsparcia całej diecezji. „Życie i posługa kapłanów – zgodnie z wolą Bożą – mają przywoływać w naszej zwyczajności to nadzwyczajne zaproszenie do Chrystusowego Królestwa wiary, mają w naszej codzienności kierować oczy i serca wszystkich wiernych ku sprawom nieba i życia wiecznego. Dla kleryków i wychowawców Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu jest to również wyjątkowe wyzwanie i zobowiązanie. Podejmujemy je, tak jak potrafimy najlepiej, prosząc jednak o modlitwę, troskę i wsparcie wszystkich naszych wiernych – czcigodnych księży oraz drogich braci i sióstr! Bez Waszej wiary, bez Waszej wytrwałej modlitwy oraz bez Waszej ofiary trudno byłoby sprostać tym ideałom życia kapłańskiego, które ciągle są przecież wyczekiwane i oczekiwane w wielu parafiach naszej diecezji” – pisze rektor.

W tym roku 20 diakonów przyjęło w Gorzowie Wlkp. święcenia prezbiteratu, a obecnie na sześciu rocznikach jest 52 alumnów.  "We wrześniu 10 nowych kandydatów rozpoczęło formację na pierwszym roku. W ten sposób Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu jest żywą częścią Kościoła Diecezjalnego i uczestniczy w Jego zbawczej misji” – przypomina ks. Jarosław Stoś.

W liście rektor podziękował księżom, siostrom zakonnym, wspólnocie Przyjaciół Paradyża, grupom modlitewnym i pojedynczym świeckim za okazane wsparcie. „Szczególną wdzięczność wyrażam wszystkim wspólnotom parafialnym, na barkach których od lat spoczywa ciężar utrzymania naszego Seminarium  Duchownego. Jednocześnie proszę w dniu naszego święta patronalnego o modlitwę oraz wszelkiego rodzaju wsparcie, które uczynią nasz formacyjny wysiłek jeszcze bardziej użytecznym i przydatnym dla Kościoła i wszystkich wiernych” – czytamy w liście.

Wyższe Seminarium Duchowne powołano w 1947 roku. Tego roku 26 października kardynał August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. Ówczesny Administrator Apostolski ks. Edmund Nowicki powiedział wtedy: „Seminarium to powstało z bólu serc polskich, tęskniących za kapłanem. Jest ono koniecznością chwili, gdyż dziś są jeszcze takie tereny, gdzie wierni od dwu lat nie widzieli kapłana". Później seminarium przeniesione zostało właśnie do Paradyża.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama