Jak się tańczy po meksykańsku? W co ubrana jest tancerka z Ameryki Łacińskiej? Co to jest sombrero? W jaki sposób powstaje rysunek na szkle? - tego m.in. dowiedzieli się 27 lipca uczestnicy etnoprezentacji muzycznych i folkojarmarku.
Zielonogórski deptak rozbrzmiewał dziś meksykańską muzyką. Wszystko za sprawą trwającego od niedzieli Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji”.
Obok ratusza odbyły się dziś animacje dla najmłodszych, które wraz z zespołem z Meksyku prowadziła Małgorzata Wower, animatorka etnoprezentacji muzycznych. Dzieci nie tylko tańczyły meksykańskie tańce, ale zobaczyły też stroje artystów, poznały instrumenty i muzykę Ameryki Łacińskiej.
Ponadto dla uczestników animacji, ale i przechodniów przygotowano folkojarmark, czyli stoiska z ludowym rękodziełem. Biorący udział w spotkaniu mogli m.in. dowiedzieć się, jak powstaje haftowana serwetka czy filcowa broszka, a przy stoisku z obrazami nauczyć się malowania na szkle.
– To moja pasja. Tworzę pejzaże, martwą naturę i portrety. Chcę się dzielić z innymi moimi umiejętnościami, dlatego dziś pokażę, jak maluje się na szkle. Trzeba zacząć od namalowania konturówką zarysów danego wzoru, a później wypełnić go kolorami, nakładając farbę pędzelkiem – mówi Regina Woźniak z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Rękodzieła.
– Mamy m.in. biżuterię, drewniane szkatułki, ręcznie robione torby na zakupy. Wszystko jest kolorowe, zrobione z filcu lub lnu, wyszywane koralikami i cekinami, a przymocowane na gorący klej. Żeby zrobić takie ozdoby, trzeba dużo czasu i cierpliwości. Zamiłowanie do rękodzieła mam w genach, po mojej prababci, a talent plastyczny po mamie – dodaje Agata Pierzchała, rękodzielniczka.
Festiwal potrwa do 31 lipca. Szczegółowy plan folkowych warsztatów i animacji oraz koncertów znajdziesz TUTAJ.