Nowy numer 47/2023 Archiwum

Rozpoczął się ingres bp. Tadeusza Lityńskiego

Punktualnie o 11.00 do gorzowskiej katedry został uroczyście wprowadzony bp Tadeusz Lityński, nowy ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W uroczystej Mszy św. sprawowanej przez nowego Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego bierze udział abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który na początku uroczystości odczytał papieska bullę nominacyjną i wręczył historyczny pastorał, należący do pierwszego powojennego biskupa Teodora Benscha.

W uroczystości uczestniczą też przedstawiciele polskiego episkopatu, duchowieństwo i osoby konsekrowane z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz wierni świeccy.

Liturgię w katedrze gorzowskiej poprzedziło formalne objęcie urzędu przez bp. Tadeusza Lityńskiego w gorzowskim Domu Biskupim.

Następnie bp Tadeusz Lityński udał się do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry powitali go ks. infułat Roman Harmaciński oraz ks. prałat Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej.

Przed rozpoczęciem liturgii bp Lityński pomodlił się przy grobach swoich poprzedników: bp. Teodora Benscha i Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Po wejściu do prezbiterium swojego następcę przywitał bp Stefan Regmunt, dotychczasowy biskup zielonogórsko-gorzowski.

Kolejnym elementem uroczystości będzie homagium czyli znak posłuszeństwa i szacunku, złożony przez przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

Bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył sprawowanej liturgii. Nowy ordynariusz wygłosi również homilię, po raz pierwszy przemawiając do wiernych jako biskup diecezjalny.

Przed końcowym błogosławieństwem głos zabiorą: Nuncjusz Apostolski, przedstawiciel episkopatu, delegat duchowieństwa diecezjalnego, jedna z sióstr zakonnych, przedstawiciel władz oraz rodzina reprezentująca świeckich diecezjan.

Słowo ingres wywodzi się od łacińskiego „ingressus” i oznacza „wejście”. Jest to uroczysty obrzęd liturgiczny, w ramach którego nowy biskup diecezjalny po raz pierwszy wchodzi do kościoła katedralnego swojej diecezji, aby przewodniczyć liturgii i nauczać wiernych.

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy