Nowy numer 2/2021 Archiwum

Adveniat Regnum Tuum

Dziś mija rok od ingresu bp. Tadeusza Lityńskiego do kościoła katedralnego w Gorzowie Wlkp.

Bp Tadeusz Lityński jest pierwszym biskupem zielonogórsko-gorzowskim pochodzącym z duchowieństwa naszej diecezji. Nominację na swój urząd otrzymał 25 listopada 2015 roku. Jego objęcie dokonało się w formie przewidzianej przez prawo kanoniczne 5 stycznia 2016 roku w kaplicy Domu Biskupiego w Gorzowie Wlkp.

W uroczystej Mszy św. sprawowanej przez nowego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego wziął udział abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który na początku uroczystości odczytał papieska bullę nominacyjną i wręczył historyczny pastorał, należący do pierwszego powojennego biskupa Teodora Benscha. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele polskiego episkopatu, duchowieństwo i osoby konsekrowane z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz wierni świeccy. 

Do najważniejszych wydarzeń pierwszego roku pasterskiej posługi bp. Tadeusza Lityńskiego można zaliczyć: peregrynację krzyża i ikony Światowych Dni Młodzieży w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na przełomie lutego i marca 2016 roku; wprowadzenie odnowionego programu przygotowania do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii; diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Międzyrzeczu 18 czerwca 2016 roku; a także diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie międzynarodowe spotkanie młodzieży „Lubuskie uwielbienie” pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie 23 lipca 2016 roku.

Bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 r. w katedrze gorzowskiej z rąk ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika. Posługę duszpasterską pełnił najpierw jako wikariusz, później jako pracownik Sądu Kościelnego w Gorzowie Wlkp., a w końcu jako proboszcz w Ochli i Gorzowie Wlkp. 28 kwietnia 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Święcenia biskupie otrzymał 16 czerwca 2012 r. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie z rąk abp. Celestino Migliore, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa Modlitwy Pańskiej: „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje). 23 listopada 2015 r. papież Franciszek ustanowił go biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

Zobacz także:

Relacja z ingresu

Homilia bp. Tadeusza Lityńskiego wygłoszona podczas ingresu

Fotorelacja z ingresu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama