Jak będą wyglądać kolejne dni Wielkiego Tygodnia? Szczegółowe zalecenia dyrektora wydziału duszpasterskiego - ks. Roberta Patro.
IV. Święte Triduum Paschalne
1. Celebracje Triduum Paschalnego pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego sprawowane w kościele seminaryjnym w Paradyżu transmitowane będą o godz. 19 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.
2. W parafiach Triduum Paschalne celebruje się tylko raz, bez możliwości powtórnego sprawowania (przyjęte wcześniej intencje mszalne w kościołach filialnych należy przełożyć na inny termin).
3. Liturgię należy sprawować w kościele parafialnym, chyba że okoliczności przemawiają za wybraniem innego kościoła.
4. Zachęca się do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów parafianom, by mogli łączyć się duchowo ze swoimi duszpasterzami.
5. W przypadku seminarium, Domu Księży Emerytów i wspólnot zakonnych zezwala się na celebracje Triduum Paschalnego we własnych kaplicach, z zastrzeżeniem, że nie mogą w nich uczestniczyć inni wierni nienależący do tych wspólnot.
V. Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej (9 kwietnia)
1. Wyjątkowo w tym dniu, gdy nie ma możliwości koncelebracji, udziela się wszystkim księżom zezwolenia na odprawienie Mszy św. bez udziału ludu w kościele czy kaplicy, a jeśli to będzie niemożliwe – w innym odpowiednim miejscu.
2. W kościele nie przygotowuje się ołtarza adoracji, czyli tzw. ciemnicy.
3. Podczas Mszy św. omija się obrzęd obmycia nóg.
4. Po komunii Najświętszy Sakrament umieszcza się w tabernakulum, tak jak czyni się to zwykle w ciągu roku w czasie Mszy św.
5. Po puryfikacji naczyń ostatnim obrzędem jest odmówienie modlitwy po Komunii św.
6. Nie udziela się błogosławieństwa; po oddaniu czci ołtarzowi powraca się do zakrystii.
7. Po zakończeniu celebracji ołtarz należy obnażyć.
8. Zaleca się, aby w wyznaczonych godzinach umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście do kościoła, a w świątyni może przebywać jednocześnie nie więcej niż 5 osób.