Jak będą wyglądać kolejne dni Wielkiego Tygodnia? Szczegółowe zalecenia dyrektora wydziału duszpasterskiego - ks. Roberta Patro.
VI. Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej (10 kwietnia)
1. Zaleca się, aby w wyznaczonych godzinach umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście do kościoła i w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób.
2. W kościele należy zrezygnować z budowy grobu Pańskiego.
3. Podczas liturgii w modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii (tekst modlitwy w załączniku).
4. Akt adoracji krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa.
5. Pozostali uczestnicy liturgii cześć krzyżowi oddają przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
6. Na zakończenie liturgii po Komunii św. puszkę z Najświętszym Sakramentem umieszcza się w tabernakulum.
7. Po skończonych obrzędach obnaża się ołtarz, pozostaje jednak krzyż i cztery świeczniki do adoracji; zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
8. Zaleca się, aby po liturgii w kościele umożliwić wiernym indywidualną modlitwę; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście i w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób.
9. Tegoroczna zbiórka na Ziemię Świętą przełożona została przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich na niedzielę 13 września 2020 r.