Diecezja ma nowych lektorów i akolitów

- Oni umiłowali słowo Boże i służbę przy ołtarzu i tym umiłowaniem chcą się dzielić z innymi - mówił bp. Tadeusz Lityński, który 5 czerwca w Zielonej Górze udzielił posług lektoratu i akolitatu. To owoc dwuletniej formacji w Diecezjalnej Szkole Posług Liturgicznych.

Najważniejsze zadania akolity w liturgii to m. in. niesienie krzyża i świec w procesji wejścia, podawanie mszału, przygotowywanie ołtarza (umieszczanie na nim korporału, puryfikaterza, palki, kielicha oraz mszału), asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza (gdy nie ma diakonów), okadzenie kapłana i wiernych (gdy brak diakona), rozdzielanie Komunii świętej, puryfikowanie i porządkowanie naczyń liturgicznych po rozdzieleniu Komunii lub zakończeniu Mszy św.

Lektor (łac. lectio - czytam) w liturgii proklamuje słowo Boże z wyjątkiem Ewangelii. Może także wykonywać psalm między czytaniami, a jeśli nie ma diakona, podawać intencje modlitwy powszechnej. Gdy nie ma kapłana lub diakona, lektor i akolita może prowadzić modlitwę przy zmarłym i przy pogrzebie stacje w domu zmarłego i na cmentarzu. Poza liturgią lektor pomaga duszpasterzom w pełnieniu posługi ewangelizacyjnej. Zakres tej posługi jest bardzo szeroki.

« 1 2 3 4 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..