Nowy numer 24/2021 Archiwum

Diecezja ma nowych lektorów i akolitów

- Oni umiłowali słowo Boże i służbę przy ołtarzu i tym umiłowaniem chcą się dzielić z innymi - mówił bp. Tadeusz Lityński, który 5 czerwca w Zielonej Górze udzielił posług lektoratu i akolitatu. To owoc dwuletniej formacji w Diecezjalnej Szkole Posług Liturgicznych.

Ustanowienie nowych posługujących odbyło się 5 czerwca podczas Mszy św. w zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego. Po odczytanej Ewangelii kandydaci do posług lektoratu i akolitatu zostali imiennie wezwani, a sam obrzęd odbył się po homilii. W momencie ustanowienia lektorzy, klęcząc przed biskupem, z jego rąk otrzymywali księgę Pisma Świętego, a akolici - patenę z chlebem.

Bp Tadeusz Lityński w homilii wskazał na wymiar Bożego powołania w drodze do przyjęcia posługi. - Dziś musimy sobie uświadomić, że w głównym biurze projektów - u Pana Boga - powstał także projekt dotyczący człowieka. Bardzo jasno mówi nam o tym św. Paweł: "W Chrystusie bowiem Bóg Ojciec wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem" (Ef 1,4). Ten projekt dotyczy również naszych kandydatów - mówił, podkreślając również wagę osobistej decyzji kandydatów, aby odpowiedzieć na Boże wezwanie, a także rolę najbliższych w odkrywaniu powołania i doniosłość świadectwa wiary w dzisiejszym świecie.

Przyszłym akolitom pasterz diecezji polecił, aby byli "towarzyszami drogi dla innych". - Bardzo dobrze to zadanie wypełnia się będąc w bliskości Eucharystii, podając ją innym. Tym samym w ich życie wprowadzana jest żywa obecność Boga - dodał.

Natomiast do mających przyjąć posługę lektoratu biskup skierował następującą prośbę: - Aby w waszym sercu nie zestarzało się Pismo Święte. Bo wtedy trudno będzie o wierność i dobrą służbę.

« 1 2 3 4 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama