Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pielgrzymka różańcowa do Rokitna

Relikwie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego 2 października uroczyście wprowadzono do rokitniańskiego sanktuarium. Stało się to podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka.

Chcemy wyrazić wdzięczność Bogu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – mówił na wstępie do Mszy św. biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. – Ale także za to, że jego słowa do rodaków z 15 sierpnia 1947 r. znajdują swoje odzwierciedlenie w apostolstwie modlitwy różańcowej w naszych parafiach – dodał, przypominając to, co wówczas mówił dzisiejszy błogosławiony: „Zżyjmy się z różańcem tak, byśmy go stale odmawiali, byśmy łatwo doń wracali, byśmy mu poświęcali wszystkie wolne chwile. Jak miłym i wiernym towarzyszem codziennych zajęć naszych może być różaniec!”. Pasterz diecezji dziękował też członkom Żywego Różańca, zwłaszcza chorym i cierpiącym, za apostolat modlitwy podczas pandemii. – Jak on był ważny! Jak ta modlitwa podtrzymywała ducha i chroniła przed złem! – podkreślał.

Przed Mszą św. w uroczystej procesji wejścia wniesione zostały relikwie bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego. – Otrzymaliśmy je dzięki życzliwości Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – mówi ks. Piotr Bortnik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. – Zwróciliśmy się z taką prośbą ze względu na historyczne związki Prymasa Tysiąclecia z naszą diecezją. Jak wiemy, gdy prymas Wyszyński został uwięziony, duchowieństwo ówczesnej apostolskiej administracji gorzowskiej zaprotestowało. Kapłani podpisali sprzeciw wobec takiego postępowania. Pomyśleliśmy więc, że sanktuarium diecezjalne będzie właściwym miejscem, gdzie te relikwie powinny się znaleźć. Ale nie spodziewaliśmy się takich relikwii! To fragment włosa, a więc są to relikwie pierwszego stopnia, pochodzące z ciała błogosławionego. To wielka rzadkość, ponieważ trumna kard. Wyszyńskiego nigdy nie była otwierana – dodaje.

Pielgrzymka różańcowa do Rokitna   Relikwie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w rokitniańskim sanktuarium będą wystawione do uczczenia dziś i przez całą niedzielę. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość
« 1 2 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy