Nowy numer 47/2023 Archiwum

Nowy pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Dotychczasowy biskup pomocniczy tej diecezji, decyzją papieża Franciszka został jej ordynariuszem.

Biskup Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Dzieciństwo spędził w miejscowości Sucha w parafii św. Wawrzyńca w Ługach koło Zielonej Góry.

W 1982 roku wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 roku. Duszpastersko pracował jako wikariusz w parafii w Ołoboku oraz w parafii NMP Królowej Polski w Głogowie.

W 1993 roku podjął studia z prawa kanonicznego na Akademii teologii Katolickiej w Warszawie. Został skierowany do pracy w Sądzie Biskupim w Gorzowie Wlkp., gdzie pełnił kolejno funkcje: notariusza, obrońcy węzła i sędziego.

W roku 2000 tworzył nowo powstałą parafię w Ochli. Sześć lat później został proboszczem w parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Jest członkiem Kolegium Konsulatorów i Rady Kapłańskiej naszej diecezji.

W roku 2009 został członkiem kapituły Katedralnej w Gorzowie, a w 2012 otrzymał godność prałata - Kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

 28 kwietnia 2012 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano.

Konsekracja biskupia miała miejsce 16 czerwca 2012 roku. Sakry biskupiej udzielił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

 23 listopada 2015 roku papież Franciszek mianował bp. Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezjalnym.

Zawołaniem biskupa są słowa: Adveniat Regnum Tuum("Przyjdź Królestwo Twoje").

 

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy