Obchody upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej odbyły się 4 października w łężyckim kościele pw. Matki Bożej Rokitniańskiej i na tamtejszym skwerze Kresowym.
Aktu dosypania do urny w krypcie pomnika ziemi z miejsca kaźni mieszkańców Huty Pieniackiej dokonali Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia "Huta Pieniacka" we Wschowie, oraz jeden z ostatnich ocalałych - Franciszek Bąkowski, który powiedział: - To dla mnie szczególna uroczystość, bo urodziłem się w Hucie Pieniackiej, przeżyłem jej pacyfikację. Nie przeżyli jej członkowie mojej rodziny: rodzice, brat, wujek z żoną i trojgiem dzieci, babcia, stryj, inni dalsi krewni. Do Huty Pieniackej jeżdżę prawie co roku. Byłem tam w lutym 33. raz. Dzięki prezes naszego stowarzyszenia dużo pracy włożyliśmy w porządkowanie terenu wokół pomnika cmentarza wioskowego, jedynego materialnego dowodu, że tam istniała wioska.
Tablice poświęcił ks. Dymitruk. - Są dwie rzeczy, które nigdy nie umierają. To pamięć i modlitwa. Dzisiejsza uroczystość jest tego wyrazem. Do modlitwy dołączmy też prośbę, aby mogły się dokonać ekshumacje i odbyć katolickie i polskie pogrzeby, a nadszedł taki czas, aby władze Ukrainy i społeczeństwo tego państwa umiały wypowiedzieć słowa: "Przepraszamy i prosimy o wybaczenie". Modlimy się także o to, aby na tej kresowej ziemi, przesiąkniętej krwią Polaków, Żydów, Ukraińców, Ormian i Rosjan, nie odradzał się banderyzm - powiedział.
Podczas XII Uroczystości Kresowych w Zielonej Górze-Łężycy rozdano też medale Stowarzyszenia "Huta Pieniacka" we Wschowie. Z rąk M. Gośniowskiej-Koli otrzymali je ks. Zygmunt Zimnawoda, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, do której należy kościół w Łężycy, oraz prezes Laska.
Obchody zakończone zostały Apelem Poległych, salwą honorową i złożeniem kwiatów pod mauzoleum.
Patronat nad XII Uroczystościami Kresowymi w Zielonej Górze-Łężycy objęli biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
Uroczystości Kresowe w Zielonej Górze-Łężycy odbywają się od 2009 roku. Biorą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych, organizacji kresowych, kombatanckich, patriotycznych i politycznych, reprezentanci wojska, środowiska pedagogicznego, naukowego i artystycznego.
Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA w Gniłowodach oraz innych miejscowościach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej odsłonięty został na skwerze Kresowym przy kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zielonej Górze-Łężycy 14 października 2009 roku. Upamiętnia on pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów we wsi Gniłowody (pow. Podhajce, woj. tarnopolskie), skąd wywodzi się większość mieszkańców Łężycy, a także w kilku innych miejscowościach kresowych. Co roku na jego betonowych płytach dołączane są kolejne tablice z nazwiskami osób, które poniosły śmierć z rąk banderowskich zbrodniarzy. W ten sposób łężycki pomnik przekształca się w małe mauzoleum kresowe, stanowiące symboliczny grób ofiar ludobójstwa, których ciała spoczywają na ogół w bezimiennych mogiłach.
(obraz) |